Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, giderek popülerliği azalan ve yapımında görülen yetersizlik nedeniyle yöresel mimariyi canlandırmak için harekete geçti. Bakanlık yöresel yapıya uygun şekilde oluşturulacak yapılar için vatandaşlara, senelik yüzde 1 faizle ilk 2 sene geri ödemesi olmaksızın kredi desteğinde bulunacağını belirtti.

Resmi Gazete'de çıkan yönetmelik ile beraber kamulaştırmaların etkisi altında kalan insanların yeni yerleşim bölgelerinde oturmak için gerekli haklara sahip olmanın azami rakama gelmesi, köyüne geri dönmek isteyen vatandaşların da yeni yerleşim bölgelerinde arsa sahibi olabilmeleri ve hak sahiplerinin yeni yerleşim bölgelerinde inşa edeceği konutunu yöresel mimariye uygun şekilde inşa etmesi durumunda 'faiz indirimi teşviği' uygulanacak.

BORÇLARINI YENİDEN YAPILANDIRMA İMKANI DA VAR

Edinilen bilgiler ışığında, yöresel mimari yapılarının eski konumuna geri döndürmek ve geliştirilmesi için Bakanlık tarafından kabul görecek hazırlıkların yapılması şartıyla sunulan tarımsal işletme binası kredisi veya konut kredileri hakkında senede yüzde 1 faiz oranında olacak şekilde kredi faiz desteği kolaylığı sağlanacak. Yeni getirilen proje ile beraber borçlarını gününde ödemekte zorlanan vatandaşlar tekrardan yapılandırmadan faydalanabilecek.