Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra askerin boşalttığı alanlardan birisi olan eski Metris Kışlası'nda yapılan 236 dönümlük 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Başkan Göksu, ilçe genelinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarının son durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 74 BİN KONUT DÖNÜŞECEK

Başkan Göksu, ‘Esenler'de büyük bir dikkatle sürdürülen çalışmalar sonucunda problemli 100 bin konuttan 26 bini yenilendi. 74 bin konutun yenilenmesi için de takvimi hazırladık ve çalışmalara başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın özel ilgileriyle bize rezerv alan olarak devredilen askeri alanla ilgili planlarımızın sonuna geldik.’ dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK PARKI

Başkan Göksu, ‘Askeri alanda, şu an bulunduğumuz 15 Temmuz Şehitler Parkı gibi 11 tematik park hazırlıyoruz. Parkların toplam alanı 3,3 milyon metrekare olarak hazırlandı. Bunlardan biri 2 milyon 680 bin metrekare büyüklüğünde olacak. Bu park, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan dünyanın en büyük parkı olacak. Bu parkı hazırlarken 20 bin konutu da yıkarak yenileyeceğiz’ açıklamalarında bulundu.

Başkan Göksu, yapılacak yeni şehir hakkında açıklamalarda da bulundu. İnsan yüzlü yeni şehirde kişi başına düşecek yeşil alan miktarının 10 metrekarenin fazla olacağını söyledi.