Türkiye çapında geçtiğimiz sene hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25,2 ile konut ve kira harcamalarının aldığı görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 senesinin "Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini yayımladı.

Yayımlanan istatistiklere bakılırsa, Türkiye çapında hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar arasında en yüksek payı yüzde 25,2 ile konut ve kira harcamaları aldı, gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamaların payı yüzde 19,5 oldu.

Hane halkları, toplam harcamalarının yüzde 2'sini sağlık, yüzde 2,3'ü ise eğitim hizmetleri için harcadı. Hane halkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkat edilerek hesaplanan eşdeğer fert başına aylık ortalama tüketim harcaması 2015'te bin 455 lira iken 2016 senesinde bin 642 lira olarak belirlendi.

DÜŞÜK GELİRLİ HANELER GIDAYA İKİ KAT FAZLA PAY VERİLDİ

Gelire göre sıralı yüzde 20’lik gruplar itibarıyla tüketim harcamalarının 2016 senesindeki dağılımı göz önüne alınırsa, birinci yüzde 20'lik grupta bulunan hane halklarının konut ve kira harcamalarına yüzde 32, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 28,9, ulaştırma harcamalarına yüzde 8,9, mobilya ve ev eşya harcamalarına yüzde 5,6 pay ayırdığı görülüyor.