Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ tarafından Rize'de 2 bin 174 konuttan bin 415'ini bitirip vatandaşlara teslim ettiklerini açıkladı. TOKİ Başkanlığı tarafından yapılan yazılı bildiride, TOKİ Başkanı Turan'ın Rize Valisi Erdoğan Bektaş ile Timya Vadisi'nde yapımı süren 759 konutluk kentsel dönüşüm hazırlığını incelediği ifade etti.

Yapılan açıklamada Turan, Rize'deki kentsel dönüşüm projesinin çok iyi yerlere geldiğini belirtti. Turan, TOKİ’nin Rize’de büyük yatırımlar yaptığına dair açıklamalarda bulundu ve ‘TOKİ olarak çayın başkenti Rize'de 2 bin 174 konutun yapımına başladık. Bin 415'ini bitirip vatandaşlarımıza verdik. Sadece konut değil bunun yanında sosyal projeler içinde yerler yaptık. Rize'de 400 kişilik yurt, 35 iş yeri, 250 yataklı hastane, 2 cami, 150 yataklı hastane, spor salonu, arıtma tesisi meydana getirdik. Yapımı süren projelerimizle Rize'de toplam yatırımımız yaklaşık 204 milyon lira olacaktır.’ dedi.

YÜZYILLAR BOYU AYAKTA KALACAK ŞEHİRLER

Turan, ‘ Çalışmalarımız insan ve doğaya uygun olarak hazırlanıyor. Binaları yüksek yaparak çok kazanç elde edilebilir ama biz bunu yapmadık. 10 kat olacak yere 5 kat yaptık. Kesinlikle yüksek imara izin vermiyoruz, bunun altında kalıyoruz. Böylelikle insanları hem konut sahibi yapıyoruz hemde yüzyıllarca ayakta kalacak şehirler yapıyoruz.’ dedi.