Uygulamaya geçirilen 5 bin 747 konutluk Tarımköy projeleriyle, meydana gelen köyden göç sıkıntısına alternatif çare sunan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde yapılacak 100 konutun ihalesi gerçekleştirildi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, köyden kente göç problemi sonrasında meydana gelen çarpık kentleşmenin Türkiye'nin ciddi sıkıntılarından birisi olduğunu dile getirdi. Köyde yaşayan vatandaşlara uygun yaşam alanları sağlamak için Tarımköy projelerini hazırladıklarını söyleyen Turan, 'Şimdiye kadar Tarımköy uygulaması içeriğinde 5 bin 747 konut yaptık. Projelerimiz doğrultusunda vatandaşlara tarıma uygun arazi verilirken dağınık durumda bulunan yerleşim yerleri bir araya getiriliyor ve yerel mimari doku korunarak yenileniyor" açıklamalarında bulundu. Vatandaşlara sosyal tesisleri ve altyapısıyla hazır, modern bir köyde yaşayabilme imkanı sağladıklarını belirten Turan, "Hem barınma ihtiyacının temin edilmesi hem de ekonomik anlamda gelişim ile göç problemine alternatif bir önlem oluyor' açıklamasında bulundu. 

Tarımköy Projeleri, nüfusu 40.000’den az olan ilçelerde Belediye ve Kaymakamlıklarla, nüfusu 40.000’den çok olan il veya ilçelerde Belediye ve Valiliklerle ya da Kaymakamlıklarla ortak çalışma içerisinde gerçekleştirilmektedir.