TOKİ Başkanı Ergün Turan, ‘17 Ağustos Marmara Depremi'nden sonra yaşanan zorlu anları bir daha yaşamamak için 286 bin 500 konutluk 191 kentsel dönüşüm projesi ile çalışmalarımıza son hız devam ediyoruz.’ açıklamalarında bulundu.

Turan ‘Kentsel dönüşüm faaliyetlerimizle birlikte şehirlerimizi daha güvenli ve hızlı bir şekilde deprem ve diğer afetlere karşı hazırlık çalışmalarına devam ediyoruz.’ dedi.

Türkiye’de meydana gelen 17 Ağustos depreminin üzerinden 18 yıl geçtiğini ve bu Ağustos Marmara Depremi'nde 300 binden fazla konutun yıkıldığını hatırlattı.

Marmara bölgesinde meydana gelen bu hadiselerin tekrar yaşanmasına fırsat vermemek için binlerce konutlarda yenileme çalışmalarına gidildiğini ifade eden Turan, ‘Topraklarının büyük bir bölümünün 1. ve 2. derece deprem bölgesi olan Türkiye’de, meydana gelebilecek can kayıplarının önüne geçmek için en önemli çalışmalardan birisi yenileme faaliyetleridir. Bu çalışmaların ilerletilmesinde en aktif kurum olarak hizmet ediyoruz. Türkiye çapında 72 milyon 500 bin metrekarelik bir yerde kentsel dönüşüm faaliyetleri çalışmalarını sürdürüyoruz. 17 Ağustos Marmara Depremi'nde oluşan acı durumların tekrar başımıza gelmemesi için, 286 bin 500 konutluk 191 kentsel dönüşüm projesi gündemimizde. Şehirlerimizi olası afetlere ve depremlere karşı daha güvenli bir şekilde hazırlıyoruz.’ dedi.