Hayata geçirdiği konut projeleriyle her bütçeden vatandaşları ev sahibi yapan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), emeklilerin de yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Her yıl yaptığı projelerin bir kısmını emekliler için ayıran ve daha uygun şartlarda sunan TOKİ, 2017 yılında da yapacağı konutun 15 binini emeklilere ayıracak.

Kurada daire sahibi olmaya hak kazanan emekli ve dar gelirlilere 2+1 konutlardan ödeme planı çıkartılacak. Maliyeti, 120 ile 170 bin lira arasında değişen TOKİ konutlarının sunulan ödeme planına uygun olacağı belirtildi. Emeklilere konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek.

Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvurularda tekrar kuraya tabi tutulacak.

İşte şartlar

Ödeme alternatifi olarak yüzde 12 peşin, 180 ay veya yüzde 20 peşin 240 ay vade seçeneği sunuluyor.

Emekliler için yapılan projelerin başvuru ve satış işlemlerinin sadece Ziraat Bankası ve Halkbank aracılığıyla yürütüldüğünü söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Bunun için tek şartımız emekli vatandaşlarımızın başvuru esnasında emekli kimlik kartı veya emekli olduğuna ilişkin belgeyi bankaya ibraz etmesi" dedi.

Kaynak:Emlak Eki