Tapu Masrafı Ne Kadardır

Ev alacaklar Arsa alacaklar ya da evlerinin tapularını başkalarının üzerine yapacaklar tapu masrafı ne kadardır diye soruyor. Eğer sizde tapu işlemi yapacaksanız ve bu konu hakkında tapu masrafı ne kadardır diye soruyorsanız buyurun haberimize.

Tapu Masrafı Ne Kadardır

05.05.2018 tarihiden itibaren geçerli olmak üzere Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı binde 20'i  diğer bir sayısal veri olarak yüzde 2. Alınan tapu harcı, 31.10.2018 tarihine kadar geçerli olmak üzere binde 15'e diğer bir sayısal veri olarak söylemek gerekirse yüzde 1,5'e indirildiği açıklandı. Sonuç olarak 200.000 TL değerinde olan bir gayrimenkulün alım ve satım işlemlerinde ya da tapusunun devrinde alıcı ve satıcı ayrı ayrı 4.000 TL harç bedeli öderken, 31.10.2018 tarihine kadar alıcı ve satıcı ayrı ayrı 1.500 TL harç bedeli ödemekle mükellef olacak,

TAPU HARCI NEDİR?

Tapu harcı veya diğer bir adıyla söyleyecek olursak tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için tapunun noterde devri sırasında tapunun beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan harca verilen isimdir bu harç şu anda 31.10.2018 tarihine kadar %3'e indirildi.

TAPU HARCINI YA DA TAPU MASRAFINI KİM ÖDER?

Tapu harcı bedeli ya da tapu masrafı, aksi bir durumu taraflarca anlaşılması durumu olmaduğı sürece alıcı ve satıcıdan eşit olarak alınır. Yani her birinden satış bedelinin %2'si oranında değerinde alınır tabi ki bu durumda yeni yasaya göre 31.10.2018 tarihine kadar geçerli olmak koşuluyla alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %1,5 olarak tahsil edilecek şekilde düzenlendi.

TAPU HARCI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Tapu harcı hesaplaması yapmak sanıldığının aksine oldukça kolay bir işlemdir. Tapuya alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış ve satış tutarı üzerinden bunu kolayca yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, gayrimenkul alış ve satış bedeli tapu üzerinde 400 bin TL olarak beyan edilmesi durumu olduğunu düşünürsek hem alıcı hem de satıcı 400.000*%1,5 sonucu baz alınırsa taraflar 6.000 TL tapu harç bedeli ödemesi yaparlar.

ARSA TAPU HARCI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR

Her zaman daire ve ya mülk devrimi yapılması söz konusu olmaz. Bazen de arsaların satışı söz konusu olur. Eğer benim arsam var diyorsanız Arsaların tapu harcı hesaplaması da diğer tüm gayrimenkuller ile aynı şekilde yapılır. Yani tapuya beyan edilmiş olan satış bedelinden alıcı %2 ödeme yapar, satıcı da aynı şekilde %2 ödeme yapar ve toplam %4 tapu harcı bedeli ödenir.

Son Dakika Emlak Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR