Konut fiyatlarındaki getiri artışındaki dengelerde değişiklik görüldü. İngiltere merkezli Küresel gayrimenkul şirketi Knight Frank’in bilgilerine bakılırsa, Türkiye’de konut fiyatları 2015 senesinde yüzde 18,4 yükselme ile dünyada konut fiyatlarının en fazla yükselen ülke durumunda iken, bu sene Mayıs ayında getirisi mevduat faizinin gerisine düştü.

Konut getirisinde görülen gerileme, inşaat alanının sağladığı fedakarlığı gösterdiğini savunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, ‘Son iki senedir her yerde fiyat artışına gitmemeye çalışıyor ve elde edilen karlardan fedakarlık yapıyoruz.’ açıklamasında bulundu.

İNDER Başkanı Durbakayım, ilk olarak konut getiri endeksini yakalayan ve az bir farkla geçen mevduat faizinin homojen bir yapıda olmadığını belirterek, bu meselenin getiri sağlayan mevduatların yüzde 21’inin vadesiz, yüzde 52’sinin ise 1-3 ay vadeli olduğunu vurguladı. Bu çerçevenin, söz konusu mevduatta bulunan kazançların her an alternatif yatırım araçlarına kayabilecek durumda olduğunu gösterdiğini söyleyen Durbakayım, şu açıklamaları yaptı: ‘Söz konusu durumla birlikte konuta edilen rağbetin her zamankinden daha yüksek olduğunu ve alternatif yatırım araçları içerisinde en seçkin yerini koruduğunu söylemek mümküm.’