Hükümetin, çatılardaki güneş paneli kurulumunu teşvik için harekete geçmesi inşaat sahasında da hareketlilik görünmesini sağladı. Müteahhitler, bu meselenin konut satışlarına olumlu yönde etki edeceğine dair ifadeler kullandı. Bu doğrultuda lisanssız elektrik güneş santrali projesini kurma noktasındaki bürokrasi fazlaca azaltılarak, yaklaşık bir yıl olan izin ve kurulum sürecinin 3 aya indirilmesi hedefleniyor.

BEDELLER YÜZDE 90 DÜŞECEK

Belediye ve dağıtım şirketlerine ödenen proje ve onay bedelleri de yüzde 90 oranında azaltılarak, yaklaşık 15 bin liralık maliyetlerden bin 500 liralara kadar çekilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde de ciddi değişikliklere adım atıldı. Böylece binalarda enerji kimlik belgesi sınıfı en az “C” olacak biçimde mesleki yeterlilik sertifikalı uygulayıcılar vasıtasıyla yapılacak ısı yalıtımı uygulamaları ve binanın kendi ihtiyacı için hazırlanacak güneş kaynaklı yenilenebilir enerji sistemleri için ruhsata tabi durumu gerekmeyecek.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, ısı yalıtımı meselesinin de hatırlanması gerektiğini vurguladı. Isı yalıtımı bulunmayan binalarda daha kuvetli yaptırımların gerçekleşmesini belirten Durbakayım, “Enerji kaybının büyük bir kısmı yalıtımsız binalardan meydana geliyor. Bunlar için önlem alınması zorunlu. Bununla birlikte binalarda güneş paneli kurulumunun ülke ekonomisine katkısı olacak.’ dedi.