Kat İrtifakı Nedir?

Kat irtifakı nedir hukuk? Kat irtifaklı daire satışı? Kat irtifakı kredi alabilir mi? Tüm bu soruların cevapları haberimizde...

Kat İrtifakı Nedir?

Kat irtifakı, binanın bodrum katının inşa edilmesinin sonrasında daire sahiplerinin arsa üstüne yapılacak olan konutlardaki paylarını ifade eden bir tapu biçimidir. Kat irtifaklı tapunun alınma nedeni daire sahiplerinin kağıt üstünde yapmış oldukları anlaşmanın resmi olarak kanıtlanması gereksinimidir.

İnşaatın başlamasından önce arsanın olduğu belediyeye konutun ne biçimde yapılacağına yönelik bir proje verilir. Belediye ilgili mevzuat gereğince projeyi inceler, kabul ya da reddeder. Projenin onay alması durumunda inşaat başlar ve bodrum katının çıkılmasının ardından isteğe bağlı olarak kat irtifaklı tapular alınabilir.

Kat irtifaklı daire almanın dezavantajları

Kat irtifaklı daire almanın bazı sıkıntıları vardır. Kat irtifaklı tapuların alınmasının ardından müteahhit tarafından bina belediyeye verilen projeye aykırı bir şekilde bitebilir. Bu durumda daireyi satın alan kişinin;

  • Daire projeye aykırı şekilde yapıldığı için belediyeden yıkım kararı çıkması,
  • Projeye aykırı şekilde yapılmasından sebeple kredi kullanılamaması,
  • Otopark ve depo gibi ortak alanların dairelere dahil edilememesi nedeniyle diğer hak sahiplerinin alakalı konut hakkında yıkım kararı vermesi gibi sonuçlarla karşılaşılmasına neden olabilir.
Son Dakika Emlak Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Emlak Haberleri