Fikirtepe'den sonra İstanbul Anadolu Yakası'nın en dikkat çeken dönüşümü Kartal'da yapılıyor. Kartal'da yükselen projelere bir yenisini de STCA Gayrimenkul ekledi. Kartallife-Atalar ile son projesini inşa eden firma 40 yıllık geçmişe sahip. STCA Gayrimenkul, ilk konut projelerine 2015 yılında Yuvam Kartal projesiyle başladı. 60 Milyon TL yatırım ile Kartal Atalar’da inşaatına başlanan Kartallife-Atalar ise şirketin yeni bir projesi. Tamamen aile konsepti olarak tasarlanan projede 1+1 konutlar bulunmuyor. Ayrıca tüm daireler deniz görüp, mimarisi sayesinde tüm koridorların ışık alması sağlandı. Ada bazında bir dönüşüm örneği sergileyen Kartallife Atalar projesinin yüzde 80’i ise yeşil alan olarak bırakıldı. Devam eden projelerine ek olarak 2017 yılında da 1 proje daha yapacaklar. Önümüzdeki 5 yılda da toplamda 500 dairelik proje hedefleri bulunuyor. Çünkü firmanın ana amacı, butik ve kaliteli işlere imza atmak. 

İşte Kartal'ın geçmişi
Kartal'da kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte şu ana kadar 600’e yakın 10 daireli apartmanlar yıkıldı.  460 bin nüfuslu ilçede 130 bin bina bulunuyor ve bu binaların yarısı dönüşecek. Şu anda Kartal’da her yıl 10 Milyar Dolarlık yatırım yapılıyor. Kartal’da 20 yılda 200 Milyar Dolarlık bir iş hacmi oluşacak. Kartal’da kentsel dönüşümün en az 10 yıl daha devam edeceği öngörülüyor. Kartal’ın son zamanlarda bu kadar çok tercih edilmesinin bir nedeni de Kartal’ın Sabiha Gökçen havaalanı, metro, deniz otobüsü gibi tüm ulaşım araçlarına; İzmit Köprüsü, Bağdat Caddesi, E-5, gibi önemli hatlara yakın oluşu, muhteşem Adalar manzarası, geniş ve sessiz sokakları… Ayrıca Kartal’da 10 yıldan daha fazla süre ikamet edenlerin oranı yüzde 90’ları buluyor. Metrekare satış fiyatları ise bir yıl içerisinde yüzde 100 arttı. Şu anda minimunum metrekare satış fiyatları 4000 TL’den başlıyor.

Bu bölgede inşaat çalışması yürüten firmalardan biri de Artella Kapı Sistemleri, Pedini Mutfak ve Okey Çelik kapı gibi markalarla ön plana çıkan yaklaşık 40 yıldır yapı sektörünün içerisinde yer alan, Artella markasıyla Bağddat Caddesi projeleri pazarının yüzde 60’ına sahip Aslandağ Group’un 2009 yılında kurduğu STCA Gayrimenkul (STCA markası, aile şirket yönetimini oluşturan 4 kardeşin sırasıyla Salih, Tuncay, Cemal ve Aydın isimlerinin baş harflerinde oluşmaktadır). Marangozluktaki kökenleri 60 yıla dayanan ve yaklaşık 40 yıl önce 70 metrekarelik bir alanda temelleri atılıp bugün 20 bin metrekarelik bir fabrikaya sahip Aslandağ Group, yapı sektöründeki deneyimini inşaat sektörüne STCA Gayrimenkul markasıyla yansıtıyor. 

Kaynak: Emlak Eki