Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)  Bölge Kalkınma İdaresi kurulduğunda, 22 baraj, 19 HES ve sulama  şebekelerinin yapımı planlanan Proje için son yıllarda ayrılan büyük ödeneklerle  birçok yatırım bitirildi, enerji yatırımlarında tamamlanma oranı yüzde 74'e  ulaştı.

Başta "Barajların Efendisi" adıyla anılan Atatürk Barajı olmak üzere,  Karakaya, Keban, Birecik, Batman, Dicle ve Kralkızı'nın da aralarında bulunduğu  barajlardan elde edilen enerji, Türkiye'nin hidroelektrik enerjisi üretiminin  önemli bir kısmına tekabül ediyor.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, GAP'ın, dünyanın en büyük, özel, kapsamlı bölgesel  kalkınma projesi olduğunu söyledi.

Projenin barajlar özelinde enerji yatırımlarıyla başladığını anlatan  Karahocagil, "Keban Barajı'nın yapımıyla başlayan projede daha sonra Karakaya,  Atatürk, Birecik, Karkamış, diğer taraftan da Dicle Nehri üzerinde Batman,  Kralkızı, Dicle Barajları yapıldı. Bazı barajların yapımı da devam ediyor." dedi.

GAP bünyesindeki enerji yatırımlarının yüzde 74 oranında  tamamlandığını dile getiren Karahocagil, yapımı devam eden Ilısu Barajı'nın da  tamamlanmasıyla proje kapsamındaki ana enerji yatırımlarının bitirilmiş olacağını  ifade etti.

Türkiye'nin enerji ihtiyacının önemli bir kısmının GAP'tan  karşılandığını aktaran Karahocagil, şunları kaydetti:

"GAP bölgesi ülkemizin hidroelektrik enerjisinin yarısını üretiyor.  Bu, zaman zaman Türkiye enerji üretiminin 4'te birine kadar ulaşıyor. Şu ana  kadar üretilen enerji kendini finanse edebilecek güçte. Yani 20 milyon doları aşkın bir enerji üretilmiş durumda. Bunun için 'GAP kendini ödeyen bir proje'  diyoruz. Hedefimiz yılda 27 milyar kilovat/saat elektrik üretimi. Bu rakam çok  ciddi bir rakam.

Türkiye'nin enerji alanında dışarıya bağlı olduğunu, yılda 60  milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını düşünürsek GAP, Türkiye için çok önemli  bir proje. Ayrıca enerji güvenliği açısından da bu barajlar çok büyük öneme  sahip. Buradaki enerjiyi kullanmasak bile depolayarak güvenli bir şekilde  kullanılabilir hale getiriyoruz."

Kaynak:AA