Ev Alım Satımında Evin Değerini Düşük Gösterenlere Ağır Ceza Geliyor

Ev alıp satarken, daha az tapu harcı vermek için evin değerini düşük gösterenler yani eksik beyanda bulunanlar bir bir belirleniyor. Banka hesapları, kredi başvurusu, evin satış ilanı üstünden gerçek değer tespit ediliyor. Eksik beyanda bulunanlara harcın yüzde 25'i kadar vergi ziyaı cezası kesiliyor.

Ev Alım Satımında Evin Değerini Düşük Gösterenlere Ağır Ceza Geliyor

Ev Alım Satımında Evin Değerini Düşük Gösterenlere Ağır Ceza Geliyor

Gayrimenkul alım satımında gerçek satış değerini bildirmek zorunlu. Alım-satımı yapanlar, emlak rayiç bedelinden (belediyelerden öğreniliyor) az olmamak üzere satış değeri üstünden tapu harcı veriyor. Fakat bazı uyanıklar, gerçek satış değerini değil de yalnızca rayiç bedeli beyan ediyor. Bu şekilde daha az tapu harcı yani vergi ödüyorlar. Fakat eksik beyana büyük cezalar kesiliyor.

BİNDE 15'İ ÖDENİYOR

Tapu harcını, alıcı da satıcı da veriyor. Normalde tapu harcı binde 20. Fakat 31 Aralık'a dek gerçekleştirilen vergi indirimiyle bu oran binde 15 olarak uygulanıyor. Örneğin; 100 bin liralık bir ev için alıcı da satıcı da ayrı ayrı bin 500 lira (toplam 3 bin lira) harç veriyor. Bir de alıcı döner sermaye bedeli (128 lira) ve ilave hizmet bedeli (17,50 lira) ismi altında 145,50 lira daha harç veriyor.

YÜZDE 25 CEZA

Satış bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması durumunda tapu harcının bu gerçek devir bedeli üstünden hesaplanarak ödenmesi lazım. Evraklar teslim edilirken bildirilen satış tutarı, daha sonra değiştirilemiyor. Eksik beyanın belirlenmesi durumunda, aradaki fark üstünden hesaplanan harç, hem alıcı hem de satıcıdan alınıyor. Ayrıca, iki tarafa da harcın yüzde 25'i kadar vergi ziyaı cezası kesiliyor.

İLANDAN BİLE TAKİP

Tapu harcını düşük gösterenler, Maliye'nin yaptığı incelemeler neticesinde büyük cezalarla karşı karşıya kalıyor. Önceden yalnızca bankalardan konut kredisi alanalar için takip yapılabilirken artık nakit olarak ev alanlar da rahatlıkla belirleniyor. Aynı apartmanda oturanların ödediği harçlar karşılaştırılıyor, evin satılığa çıkan ilanları takip ediliyor.

Son Dakika Emlak Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR