Sosyal ve kiralık konut projelerinin kredilendirilmesine yönelik öncelik sağlayıcı mevzuat hazırlıkları düzenlenecek. Bankaların dar gelirliye dair projeleri, destekleyici mekanizma ve finansman modelleri hazırlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ'nin yaptığı konutların yüzde 10 peşinatla, uzun vade (10, 15, 20 yıl) ve düşük taksitlerle konut sahiplerine kira öder gibi ödeme kolaylığı sunulduğunu söyleyerek, kullanım hakkı veya kiralama yönünde bir konut edindirme planı düşünmediklerini belirtti. Bakan Özhaseki, TOKİ tarafından ihalesi gerçekleştirilen konut projelerinin inşaatının başlamasıyla birlikte satışa yönelik işlemlerin de başladığını hatırlatarak, ‘Proje bittikten sonra teslim aşamasına gelmeden satışı da bitmiş olmaktadır. Ellerinde bulunan konutların çoğunluğu kentsel dönüşüm veya kamu kurumları ile yapılan protokoller kapsamında bekletilen konutlardır’ açıklamalarında bulundu.

TAPUSU BULUNMAYAN VATANDAŞA KOLAYLIK

Yasaya göre dar gelirliye verilecek konut ve iş yerleri, borçlandırma şekliyle verilebiliyor. İlerleyen zamanda bu uygulamanın riskli bölgede oturan fakat tapusu olmayan vatandaşlar için uygulanması da düşünülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, senede en az 500 bin bağımsız birimin yıkılıp kentsel dönüşüme dahil olmasını planlıyor. Projelerin 200 bininin İstanbul'da 300 bininin ise diğer şehirlerde yapılması düşünülüyor. Bunun yüzden ilerleyen dönemde dönüşüm sürecinde kullanılacak yeni rezerv alanları belirlenecek.