Geçtiğimiz günlerde KOBİ'lere sağlanan faizsiz kredi imkanından sonra şimdi de fabrikasını taşıyan kobilere destek geliyor...

Her geçen gün gelişen Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) artmaya devam ediyor. Marmara ve Ege'ye 30 yeni OSB kurulması planlanırken, fabrikasını bu bölgelere taşıyan KOBİ'lere 200 bin, Doğu'ya giden Kobi'ye ise 1 milyon TL destek var.

Hali hazırda 60 bin işletmenin faaliyet gösterdiği İstanbul'daki 8 OSB, 2017 sonunda taşınmaya başlayacak. KOBİ'lere uzaklık ve ticari hacim gibi özelliklere bakarak 75 ila 200 bin TL arasında hibe destek sağlanacak.

Dönüşüme 1 milyar dolar

Organizasyonda SAGYAŞ kurumu etkin rol oynayacak. 3 yılda tamamlanması planan dönüşüm için kamudan 1 milyar dolar ayrıldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek olan çalışmalarda 1 milyon yeni istihdam hedefi de bulunuyor. Sanayiciler kendi yatırımları ile de önemli bir değişim süreci başlatmış durumda.

İstanbul İMES'te, büyüyen ve kabına sığmayan firmalar için Yalova ve Bandırma'da iki ayrı OSB yapılıyor. İkitelli'deki firmalar için de Tekirdağ, Kapaklı ve Hadımköy yolu görünüyor. Firmalarını şehir dışına ve yeni sanayi bölgelerine taşıyanlara maddi destek de sağlanacak. Türkiye'de fark yaratmak ve bu dönüşüme katılmak isteyen şirketler için ilk kez özel bir fon oluşturuldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca organize edilen fon, imalat sanayiinde dönüşüm, hizmetler ve yaratıcı endüstriler, Ar-Ge ve yenilikçilik, teknoloji transferi ve ticarileşme ekseninde geliştirilecek projeleri kapsıyor.

Çevreye sıfır zarar

İstanbul'daki bazı kimya ve plastik firmalarının modern bir altyapıya geçiş yapmaları da hedefler arasında yer alıyor. Birçok firmanın tek tek arıtma tesisi kurması mümkün olmadığından ortak arıtma tesisleri ile çevreye sıfır zarar konseptli OSB'ler kurulacak.

Doğu'ya gidene 1 milyon TL

Emek yoğun sektörlerindeki fabrikaların cazibe merkezlerine taşınmasına da teşvik var. Her bir fabrika için 1 milyon TL'ye kadar destek sağlanacak.

Kaynak: Emlak Eki