İstanbul’un Adalar’ı her yaz yaşadığı sorunlarla gündeme düşüyor. Bu yaz ise gündeme Adalarda hazırlığı yapılan imar planı ile oturdu. Adalar Savunması ve orada yaşayan halk bu imar planına oldukça sitemli yaklaşıyor. ‘Bu proje ile yeşillik alan daralıp, betonlaşma artar, doğal yaşam zarar görür. Ormanlık alanlar bundan en fazla etkilenene yerler olacak. Üstelik imar planını hazırlarken kimse bize danışmadı.’ diyen Adalar Savunmasının sözlerine Belediye karşı çıkıyor.

Adalar Belediyesi tarafından yapılan 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planında sona yaklaşıldı. Sene sonunda da askıya alınması söz konusu. İmar şimdilik askıya alınmadı yalnız tartışmaları oldukça fazla. İmar Planın detaylarının açığa çıkmasıyla birlikte plana çok fazla itiraz geldi. Son günlerde sosyal medyanın da gündeminden düşmeyen imar planının Adalar’da ticaret faaliyetini arttıracağı ve ormanlık kısımların imara açılacağı söyleniyor.

Edinilen bilgilere göre, bu plana itiraz edenlerin başını Adalar Savunması çekiyor. İmar Planının ortaya çıkaracağı tehditlere karşılık önlemlerin alınmasını isteyen Adalar Savunması, adada doğal yaşamın zarar görmesinden oldukça şikayetçi.