Geçtiğimiz gün 'DÜnya Çiftçilik Günü' kutlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu önemli gün sebebiyle açıklamalarda bulundu.  Gündeme 'çiftçilere müjde' şeklinde yapılan açıklama da et fiyatlarına değinildi. Açıklamsında milli projelere değinen Çelik, çok kısa bir süre içerisinde istenilen hıza ulaşılacağını açıkladı. Et konusunda ithalat fiyatlarına değinen Bakan Çelik, "Birkaç sene içerisinde etteki konuşulan ithalat ve benzeri hususları ortadan kaldıracak bir noktaya gelmiş olacağız."  dedi. 

RAMAZAN'A HAZIR

Öte yandan bir süredir ekonomi gündeminde olan ve et fiyatlarında artış olacağı iddialarına da değinen Çelik, hayva fabrikalarının kurulmaya başlandığından bahsetti ve "Son günlerde, Ramazan'a giriyoruz, yaz geliyor diye bir spekülatif bazı değerlendirmeler var şunu ifade ediyorum elimizde hem bol miktarda kesimlik hayvan var hem de besilik 450 bine yakın hayvan var" dedi.

NEREDEYSE İTHAL HAYVAN KALMAYACAK

Konuşmasında ithal hayvanlara da yer veren bakan, ithal etlerin kısa bir süre sonra çok azalacağına değindi ve kendi hayvanımızı üretip satacağımızdan bahsetti Irk çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Bakan Çelik,  "Türkiye genelinde ırk ıslahı sağlayacağız kurduğumuz 32 ilde 500 hayvanlı merkezlerde hayvanın tanesi 4 bin liraysa 2 bin liraya vereceğiz yarısını biz karşılayacağız hayvanı çoğaltacak fabrikaları kurmak için bu sisteme geçtik'' şeklinde açıklamasına devam etti.