SPK, halka arzların yüzde 30 yerli yatırımcı şartı nedeniyle yurt dışına yönelmesinin engellemek için sermaye piyasası araçlarının satışı tebliğinde değişiklik yaparak söz konusu oranı yüzde 20'ye indirdi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş yaptığı açıklamada, vatandaşa arz edilecek sermaye piyasası araçlarından yurt içi yatırımcılara tahsis edilecek oranın indirilmesine ilişkin açıklama yaptı.

SPK tarafından sermaye piyasası araçlarının satışı tebliğinde gerçekleşen değişikliğin önemli bir düzenleme olduğunu ifade eden Ertaş, şunları söyledi: 'İlerleyen aylarda çok büyük halka arzlar olacak. Milyar dolarlık halka arzlar bekliyoruz. Bazı şirketlerimizin isimlerini duymuşsunuzdur. Dolayısıyla yüzde 20 halka arz payı dediğimiz zaman 100 milyonluk şirketi 20 milyon yapıyor ama 3 milyar dolarlık bir halka arzda 600 milyon dolar yapıyor. Bu nedenle burada daha büyük halka arzların içeride daha fazla satılması için yurt içi kurumsal yatırımcı tabanını yüzde 10'a indirdik. Bunu ihtiyaca göre daha yukarı ve aşağıya indirme hakkı da aldık. Bu şekilde büyük şirketlerin halka arzını kolaylaştırmak amacıyla yapılmış bir işlemdir.'

Ertaş, halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarından yurt içi kurumsal yatırımcılara verilecek oranın hangi durumlarda sıfıra indirilebileceğine yönelik, "Sıfıra kadar diyoruz ama sıfır olmaz hiçbir zaman. Biz kısaca içeride satışı kolaylaştırmak amacıyla yapılmış bir düzenleme diyebiliriz özetle. Büyük halka arzların Türkiye'de satışını kolaylaştırma, halka açılmaları teşvik etmek için yapılmış bir değişiklik." dedi.

İlerleyen dönem halka arz yapacak şirket bilgilerine dair isim vermek istemediklerini de belirten Ertaş, "Sabancı enerji şirketleri var isimlerini duyduğunuz, sağlık şirketleri mevcut. Onlar Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) açıklandı. Bu şirketler çok büyük halka arz yapacaklar inşallah." şeklinde açıklamalarda bulundu..