Zorunlu Trafik Sigortası'nın Teminat Tutarları Değişti

Zorunlu Trafik Sigortası'ndaki teminatlar 1 Temmuz 2019 tarihiyle yüzde 8-8.5 aralığında yükseldi. Böylece bir kaza sırasında 36 bin lira olan hasar karşılama tazminatı 39 bin liraya çıktı

Zorunlu Trafik Sigortası'nın Teminat Tutarları Değişti

Zorunlu trafik sigortasına ilişkin yönetmelik değişikliği doğrultusunda yılın ikinci yarısı kabul edilen 1 Temmuz itibarıyla herhangi bir kaza halinde, sigorta şirketlerinin maddi hasarlı kazalarda ödeyeceği en fazla tazminat tutarını belirleyen limitler artırıldı.

Quick Sigorta tarafından yapılan açıklamaya göre, 21 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanan zorunlu trafik sigortasına ilişkin yönetmelik değişikliği, teminat tutarlarının otomatik güncellenmesine karar vermişti. Bu doğrultuda, yılın ikinci yarısı kabul edilen 1 Temmuz itibarıyla herhangi bir kaza halinde, sigorta şirketlerinin maddi hasarlı kazalarda ödeyeceği en fazla tazminat tutarını gösteren limitler yükseldi.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası'nda Tarife Uygulama Esasları'na ilişkin yönetmelik gereği, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla uygulanan sağlık giderleri, sakatlanma/ölüm ve maddi teminat tutarlarının nitelikleri değişti. Bunun yanı sıra yönetmelikte her altı ayda bir otomatik olmak şartıyla rakamların yenileneceği de belirtildi.

MADDİ HASARLI KAZALARDA ARAÇ BAŞINA 39 BİN TL  

Sigorta şirketlerinin ödeyeceği teminat tutarı, maddi hasarlı kazalarda 36 bin lirayken bu rakam,araç başına 39 bin liraya yükseltildi.

Sakatlanma ve kalıcı sakatlık teminatı 360 bin liradan 390 bin liraya, kaza başı teminat ise 72 bin liradan 78 bin liraya çıktı.

YÜZDE 8,5 ARTIŞ  

Bu oranlar göz önünde bulundurulduğunda Ocak 2019 teminatları ile Temmuz 2019 teminatları karşılaştırıldığında yüzde 8 ile 8,5 oranında bir artış olduğu görülüyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR