16 Eylül 2019
  • Istanbul 22.22°
  • Ankara 19°
  • Izmir 23°
İmsak 05:10
Güneş 06:37
Öğle 13:05
İkindi 16:35
Akşam 19:22
Yatsı 20:43
BIST103.072
Dolar5,6913
Euro6,3238
Altın272,3742

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu olarak yapılan trafik sigortasında hasar tutarı tüm firmalara dağıtılacak ‘Riskli Sigortalılar Havuzu’ sistemine geçileceğini aktardı.

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem!

Hazine Müsteşarlığı şikayetler üzerine, bazı sigorta firmalarına azami prim uygulaması ardından özellik açısında hasar frekansı üst düzey basamak veya araç grubu amacı ile poliçe düzenlemesinden kaçınıldığını tespit ettiğini anlatan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu olayın Müsteşarlık aracılığıyla çok yakından takipte olunduğunu ifade etti. Sıkıntının çözümü amacı ile çalışma başlattıklarına ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu kapsamda kaçma hakkında poliçelerin trafik sigortası alanında ruhsat sahibi tüm firmaların dağıtılacağı, riskin güncellemelere harfiyen uyan firmalara üstünde yoğunluk gösterildiğini engelleyerek "Riskli Sigortalılar Havuzu" yapacaklarını dile getirdi.

MEHMET ŞİMŞEK, YENİ SİSTEMİ ŞÖYLE AKTARDI

"Bu modelde firma, alanındaki sigorta grupları amacıyla yani 1 ile 2 basamak olarak aktardığımız kötü sürücüler veya taksi, minibüs, otobüs gibi sürekli yolda olan otomobil karşısında kesilen poliçelerden alınmakta olan prim merkezi bir alanda toplanacak. Hasar ödemesi de belirlenmiş kural dahili ile bu havuzdan verilecek fakat hasar sürecini her şirket kendisi yürütecek. Şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarı ile belli amaçlar dahilinde katılım yapılacak. Bu katılım şirketlerin son 3 yıldaki pazar payı yüzde 50 seviyenin dikkate alınacağı, geride bırakılan yüzde 50 ise firmaların aralarında eşit hak verilecek."

HASAR TUTARLARI BÖLÜŞTÜRÜLECEK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, havuz sistemi ile alakalı ise riskli olarak isimlendirilen sigorta grubu prim ve hasar tutarı firmalar arasında merkezi sistemde bölüneceğini ifade etti.

 

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri