Dolarda gece yarısı yurt dışı kaynaklı meydana gelen yükseliş, kuru yeni tarihi zirvesine ulaştırdı. Dolar Asya piyasalarında gece yarısı 4.9743 ile rekor kırarken, sabahki işlemlerde ise önce 4.88 TL, sonrasında da 4.85 ve 4.82 TL düzeyine geriledi. Dolar öğle saatlerinde ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın konuşmasının sonrasında 4.80 TL'ye düştü. Bu şekilde tarihi zirveden başlayan düşüş 17 kuruşa vardı.

"ABD VE ÇİN'İN TİCARET SAVAŞLARI RİSKİ ARTIRIYOR"

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan'ın dolarda meydana gelen hareketle alakalı değerlendirmesi şu şekilde:

"ABD ve Çin arasında meydana gelen ticaret savaşı kaygısının yükselmesi globla riskleri de aynı oranda yükseltti ve riskli varlıklardan güvenli varlıklara çıkışın yükselmesi gelişen ülke piyasalarında da sert satışlar olmasına sebp oldu. Dolar da beklentinin üstünde gelen Mayıs cari açık verisi ardından yükselişini hızlandırdı. Kur akşam saatlerinde yeniden arttı ve Asya seansında rekorunu kırdı. Asya işlemlerinde Japon bireysel yatırımcıların aldığı pozisyonların ek hareketi yarattığı görülüyor.

Kur, 4,7450 – 4,7750 bölgesi civarında kalmayı devam ettirirse yukarı yönlü artışına kaldığı yerden sürdürmek isteyebilir. Bu fikir yapısı ile beraber 4,9253 ve 4,9761 zirvelerine doğru artışlar görülebilir. Alternatif olarak USDTRY kuru her ne derece yeni tarihi zirve düzeyini gündeme alsa da muhtemel müdahalelerle/ açıklamalarla beraber yeniden 4,7450 – 4,7750 bölgesi altında kalıcı hareketler oluşturabilirse, kura dönük geri çekilmeler daha istekli bir kademeye varabilir."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.