Zeytin ve Zeytinyağı İhracatında Hedef Brezilya Pazarı

Zeytin ve zeytinyağı sektörü yeni hedef pazar olarak Brezilya'ya döndü.

Zeytin ve Zeytinyağı İhracatında Hedef Brezilya Pazarı

Zeytin ve Zeytinyağı İhracatında Hedef Brezilya Pazarı

Ege İhracatçı Birlikleri bilgilerine bakıldığında Türkiye, zeytinde ihracat sezonunun başladığı 1 Ekim'den 31 Ocak tarihine kadar 51 milyon 625 bin dolarlık ihracat yaptı.

Zeytinyağında ise 1 Kasım'dan 31 Ocak'a kadar 34 milyon 140 bin dolarlık ihracata imza atıldı. Bu dönemde zeytinyağı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 35 azaldı.

Akabinde yeni pazar arayışına giren sektör temsilcileri, ABD, İspanya, İtalya benzeri geleneksel piyasaların yanına Uzak Doğu'yu kattı, sonrasında Brezilya'yı da hedef pazar olarak tanımladı.

Zeytin dış alımında ABD'nin sonrasında ikinci, zeytinyağı ithalatında ise ABD ve İspanya'nın peşinden üçüncü sırada bulunan Brezilya'ya 23 Mart'ta ticaret kurulu gönderilecek.

HEDEF AMBALAJLI ÜRÜNLERLE KATMA DEĞERLİ DIŞ SATIMI ARTIRMAK

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er'in açıklamasında, Ticaret Bakanlığının Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi boyutunda yeni pazar arayışında olduklarını bu boyutta mart ayının sonunda Brezilya'ya ticaret kurulu göndereceklerini belirtti.

Brezilya'nın her sene neredeyse 250 milyon dolarlık ithalat yaptığını belirten Er, "Bunu özellikle Portekiz ve İspanya'dan ithal ediyorlar. Biz ise yılda yaklaşık 750 bin dolarlık zeytinyağı ihraç ediyoruz. Hatta Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı üreticisi olduğu onlar tarafından çok da bilinmiyor. Bize düşen burada Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtmak." diye konuştu.

Organizasyon boyutunda ikili iş görüşmeleri yapacaklarını belirten Er, hedeflerinin kutulu ve ambalajlı ürünlerle katma değerli dış satımı artırmak olduğunu ifade etti.

Er, Brezilya'da üretimin de sınırlı olduğuna vurgu yaparak, "Özellikle zeytinyağına çok büyük ilgi var. Bu pazardan Türkiye'nin de pay alması gerekir. Orada tadım etkinlikleri de yapacağız. Marketlerde pazar araştırması yapacağız, süpermarket zincirlerinin satın alma müdürleriyle bir araya geleceğiz." dedi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.   

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR