Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Yurt İçi Piyasalar Merkez Bankası'na Odaklandı

AA Finans'ın yaptığı ankete katılan ekonomistlerin çoğunluğu TCMB'nin faiz indirimlerini bugün de sürdüreceğini öngörüyor.

Yurt İçi Piyasalar Merkez Bankası'na Odaklandı

Yurt İçi Piyasalar Merkez Bankası'na Odaklandı

AA Finans'ın yaptığı ankete katılan ekonomistlerin çoğunluğu TCMB'nin faiz indirimlerini bugün de sürdüreceğini öngörüyor.

Küresel piyasalar olumlu görünümünü muhafaza ederken, yurt içinde bugün düzenlenecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu toplantısı izlenecek.

Dünya genelinde coronavirüs pandemisinde vaka sayısının 5 milyonu, yaşamını yitirenlerin sayısının 327 bini aşmasına karşın, sağlığına kavuşan hasta sayısındaki artış ve en kötünün geride kaldığı tahminleri hisse piyasalarını destekliyor.

ABD'de perakende sektörü firmalarının ocak-mart döneminde neticelerinin öngörülerden iyi gelmesiyle dün New York borsasında artış isteği etkili oldu. ABD Merkez Bankası'nın (FED) toplantı tutanaklarındaki, "Para politikası dikkate alındığında, katılımcılar Fed'in bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya, böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye kararlı olduğunu belirtti." açıklaması de borsada alımların kuvvetlenmesini temin eden faktörlerden biriydi.

Bu gelişmelerle dün Dow Jones endeksi % 1,52, S&P 500 endeksi % 1,67 ve Nasdaq endeksi % 2,08 değer kazandı.

Avrupa tarafında, karantina önlemlerinin birer birer kaldırılması ve ekonomilerin tekrar açılmaya başlaması artış eğiliminin devam etmesini sağlıyor. Almanya'da DAX endeksi dün % 1,34 değer kazanarak yükselişini art arda dördüncü işlem gününe taşırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 1,08 Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,87 prim yaptı.

ABD ve Avrupa borsalarındaki pozitif ilerleyişin peşinden bugün Asya borsalarında karışık bir seyir takip ediliyor. Japonya'da açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 38,4 ile düşüşüne devam etse de hizmet sektörü PMI 21,5'ten 25,3' toparladı. Kapanmaya yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi % 0,1 gerilerken, Güney Kore'de Kospi endeksi % 0,5 değer kazandı.

Çin'de de ABD ile gerilimin yükselebileceği kaygıları borsa üzerinde baskıya sebep oluyor. Şanghay bileşik endeksi şu anlarda % 0,2 değer kaybederek 2.878 düzeyinde yer alıyor.

Yurt içinde, geçtiğimiz gün 103.000 puan sınırına kadar yükselen BIST 100 endeksi, bu düzeyde etkisini artıran kar satışlarıyla kazançlarının ciddi bir bölümünü geri verse de, günü bir önceki kapanışa kıyasla % 0,17 artarak 102.157,53 puandan kapattı. Geçtiğimiz gün 6,7913'ten kapanan dolar/TL da bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,7870 düzeyinde işlem görüyor.

Analistler, ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarıyla ABD-Çin geriliminin artabileceğiyle ilgili kaygıların küresel pazarlar üzerinde baskıya sebep olabileceğini ifade ederek, ABD endekslerinin süreli işlemlerde % 0,4 değer kaybettiğine işaret etti.

Konuyla alakalı ABD ve Çin tarafından gelecek açıklamaların yatırımcıların odağında olduğunu belirten analistler, açıklanacak verilerin yanında yurt içersinde TCMB'nin faiz kararı, yurt dışında da FED Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamanın izleceğini belirtti.

Analistler, bugünkü yoğun veri gündeminin de tesiriyle piyasalarda hareketli bir seyir takip edilebileceğini bildirerek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 103.200 ile 105.000 düzeylerinin mukavemet konumunda olduğunu belirtti.

AA Finans'ın düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin çoğunluğu Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine bugün de süreğini bekliyor. 17 ekonomistin 15'i politika faizinde (bir hafta süreli repo ihale faiz oranı) indirim öngörürken, politika faiziyle ilgili indirim beklentilerinin medyanı 50 temel puan oldu. 22 Nisan'daki son PPK toplantısında, politika faizi 100 temel puan indirilerek % 8,75 seviyesine çekilmişti.

Geçtiğimiz ayki görüşmede politika faizini, en yüksek pazar beklentisi olan 100 temel puan indiren TCMB, Temmuz 2019'dan bu yana politika faizini art arda 8 toplantıda toplamda 1525 temel puan düşürerek % 24'ten % 8,75'e çekti.

Piyasalarda bugün izlenecek veriler şu şekilde:

10.00 Türkiye, 1. çeyrek uluslararası yatırım pozisyonu

10.30 Almanya, mayıs ayı imalat ve hizmet sektörü PMI

11.00 Avro Bölgesi, mayıs ayı imalat ve hizmet sektörü PMI

11.30 İngiltere, mayıs ayı imalat ve hizmet sektörü PMI

14.30 Türkiye, mayıs ayı finansal hizmetler güven endeksi

14.00 Türkiye, TCMB'nin faiz kararı

15,30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

15.30 ABD, mayıs ayı Philadelphia Fed imalat endeksi

16.45 ABD, mayıs ayı imalat ve hizmet sektörü PMI

17.00 ABD, nisan ayı konut satışları

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR