Ocak ayı içerisinde toptan imalatçı olarak adet ücreti boyutu raporuna göre 36 kuruş ile 27 kuruş aralarında sürekli değişen yumurta ücretleri, o günden bu tarafa sürekli olarak değer kaybetti.

Yumurta imalatçılarının zaman zaman basına yansımış olan isyanlarına rağmen aradan geçen 7 ay ücretlerde yüzde 50 ile 60 aralarında değer kaybına giderek, 18 ve 11 kuruşa kadar gerilemiş oldu.

YUMURTA’NIN DÜŞÜŞÜNDEKİ SIR

Yumurta Üreticilerinin Merkez Birliği yani YUM - BİR oranlarına göre derlenmiş olan bilgilere göre, yıl başı imalatçısı adet ücreti 36 kuruşa kadar yükselmiş olan çok büyük boy kahverengi yumurtanın ücreti, Temmuz ayı içerisinde 18.5 kuruşa inmiş oldu. Aynı boyda beyaz yumurtanın ücreti ise sözü edilen konu hakkında zamanda yüzde 51 düştü, 34 kuruştan, 16.5 kuruşa gelmiş oldu.

DÜNYA’DA ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ

YUM - BİR Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Konya, ülkemizde 140 milyon tavuğun günde ortalama olarak 120 milyon adet yumurta verdiğini, bunun iç tüketimin talebi karşılamanın yanında ihracata da önemli katkısı bulunduğunu bildirdi, ülkemizde geçtiğimiz sene 290 milyon dolarlık ihracat ile dünyanın üçüncü büyük yumurtanın ihracatçısı konumuna yükseldiği bildirildi söyledi.