Yıllık İzin Kanunu

Yıllık izin kanunu 4857 sayılı kanun ile düzenlenmiştir. İşveren çalıştırdığı işçilere ücretli izin vermek zorundadır. İşçinin kullanacağı izin hizmet süresine göre değişir.

Yıllık İzin Kanunu

Yıllık İzin Kanunu

Yıllık İzin Süresi Hesaplama

Bir yıl dolmadan işçiye ücretli izin verilemez. 1-5 yıl arasında hizmet süresi olanlar 14 gün 5-15 yıl arası hizmet süresi olanlar 20 gün 15 yıl ve üstü çalışma süresi olanlar için 26 günde. Az olmayacak şekilde yıllık ücretli izin kullanabilirler. Kömür ocağı gibi yer altı işlerinde çalışan işçilerin izinlerine 4 gün ekleme yapılır. İşçiler yıllık izinleri kullanamaz iseler işverenden bunun ücretini talep etme hakkına sahiptir. İşçi işinden ayrılsa veya istifa etse bile kazanılmış yıllık izin hakkının ücretini işveren ödemek zorundadır.

Yıllık İzin Nasıl Kullanılır?

İşçi yıllık izin isteğini bir ay önceden işverene bildirmek zorundadır. İşveren işçi isterse yıllık iznini onarlı bölümler haline parça parça kullandırma hakkına sahiptir. Yalnız dikkat edilmesi gereken kural yıllık izin süresi 10 günden aşağı olmamasıdır. Onun dışında işveren tarafından verilen hastalık ve mazaret izinleri yıllık izinden düşülemez. Bir işçi aldığı ücretli yıllık izninin bir kısmı resmî bayram ve tatillere denk gelirse resmî günler yıllık izinden düşülemez.

Kamu Görevlisi Memurların Yıllık İzinleri

Kamu kurumunda çalışan memurlar işçilere göre daha çok yıllık izin hakkına sahiptir. Hizmet süresi 1-10 yıl arasında olanlar için yıllık izin süresi 20 günken 10 yıl ve üstü hizmet yılı olanlar için 30 gğn olarak kanunla belirlenmiştir. Öğretmenler yaz tatili ve ara tatilde dinlenme hakkına sahip olduğu için izin hakları yoktur. Radyasyona maruz kalan kamu çalışanları için yıllık izne ek olarak 1 ay sağlık izni verilebilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR