Yıllara Göre Dünyadaki Ekonomik Dengelerin Değişimi

Türkiye, kendisine belirlediği 2023 hedefleri için 2000’li yıllardan itibaren önemli bir yükseliş ve büyüme hamlesi gösterdi.

Yıllara Göre Dünyadaki Ekonomik Dengelerin Değişimi

Ülkeleri ekonomik konumdan değerlendirirken ilk önce Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) dikkat etmek gerekiyor. Ülkelerin ekonomik gücü, para birimlerinin durumu, ticareti, üretim ve tüketimi, hükümet politikaları, iş gücü piyasası, vergileri, iç ve dış işleri siyasetinde izledikleri politika konularının başlıca göstergeleriyle ölçülür. Bir ülkenin ekonomik değerini ölçmekte kullanılan en önemli veriler temel başlıkları ile büyüme rakamları, faiz değerleri, enflasyon, işsizlik, bütçe, döviz kurları ve nüfustur. Sıralanan bu başlıklar altında yüzlerce ekonomik veri yine ülke ekonomilerinin büyüklüğünün değelendirilmesindeki kriterleri oluşturur.

Günümüz ülkelerinin gelişme büyüklüğüne bakacak olursak; ABD, GSYH sıralamasına göre şu anda dünyanın en büyük ekonomisini elinde tutmakta bulunuyor. 18 trilyon 37 milyar dolar büyüklüğündeki ABD ekonomisini, 11 trilyon 8 milyar dolar büyüklük ile Çin takip etmekte. Euro kullanan ülkelerin toplamı ise Çin’i az bir fark ile geçerek 11 trilyon 602 milyar dolar seviyesinde durmakta. Japonya 4 trilyon 123 milyar dolar büyüklüğü ile Çin’in hemen altında dururken, Euro Bölgesi'ndeki en gelişmiş Avrupa ülkeleri sırasıyla Almanya 3.3 trilyon, İngiltere 2.8 trilyon, ve Fransa 2.4 trilyon büyüklüğünde bir ekonomiye sahip. İlk 10 sırayı 2 trilyon ile Hindistan, 1.8 trilyon ile İtalya,1.7 trilyon ile Brezilya ve 1.5 trilyon ile Kanada oluşturmakta. GSYH sıralamasında Türkiye, şu an itibariyle 718 milyar dolar ekonomisi ile 18. sırasında yer almakta.

Türkiye, kendisine belirlediği 2023 hedefleri için 2000’li yıllardan itibaren önemli bir ayaklanma ve büyüme hamlesi göstermiştir. 2002 yılında 184 milyar dolar ile 25. Sırada bulunan Türkiye 14 yıl içinde tam 4 kat büyümüştür. Bu ani hamle ile sıralamalarda ancak 17. sıraya kadar çıkabilse de 2030 ve 2050 yılları için IMF gibi önemli kuruluşların öne sürmüş olduğu Dünya Ekonomik Görünümü Raporları'nda Türkiye’nin uzun vadeli duruşunda, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma ihtimalinin hala sürmekle olduğu görüşü hakim.

IMF’nin sunduğu raporlardan elde edilenlere göre 1999 yılında 32.5 trilyon olan dünya GSYH’si 2015’in sonunda 73.6 trilyon dolara çıktı. Verilerden anlaşıldığı gibi GSYH 16 yıl içinde iki kat yükseliş sergilemekte. 2030 ve 2050 verilerine bakacak olursak ticarette elde edilen paylar ve nüfus değişikliklerine göre sıralamalarda bir kaç net değişimler umulmakta.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR