Son zamanlarda elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının üzerine düşülmesi, elektrik ithalatı faturasının azalmasında rol oynadı. Edinilen bilgilere göre, geçen yılın Ocak – Haziran aylarında Yunanistan, Bulgaristan, Azerbaycan ve Gürcistan'dan toplam 1 milyar 883 milyon 742 bin kilovatsaat elektrik alındı. Bu senenin ilk altı ayında ise Yunanistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Gürcistan ve Çekya'dan alınan elektrik miktarı yüzde 57 düşerek 808 milyon 624 bin kilovatsaate kadar azaldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 3 Temmuz Pazartesi günü yerli ve yenilenebilir enerji meselesinde çalışmaların beklenilen sonuçları verdiğini belirterek hem günlük hem de anlık elektrik tüketiminde rekor kırılması ile ilgili önemli açıklamalar yapmıştı.

Albayrak konuşmasında "3 Temmuz Pazartesi günü hem günlük hem de anlık elektrik tüketiminde rekor kırdık. Çifte rekor tüketimi kısıtsız, kesintisiz sağladık. İnşallah, enerji alanındaki yatırımlarımız ile milletimizin refah ve konforunu yükseltirken, ülke ekonomimizi büyütmeye yönünde çalışacağız. Her şeyin en iyisini hak eden Türk milletinin verdiği emaneti layıkıyla taşımak, "Büyük ve Güçlü Türkiye" hedefine ulaşmak için çok çalışacağız" ifadelerini kullanmıştı.