Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin sonuçlanmasından sonra yaptığı konuşmasında, bakanlığa geldikleri ilk günden bu yana çok çalışarak bir milat olan bu ihale sürecinin bu denli başarılı geçmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.

Dünya ve Türkiye enerji piyasaları için tarihi bir süreç geçirildiğini ve bu süreci daha da ilerleterek yükselteceklerini ifade eden Albayrak, Türkiye'nin yerli ve milli kaynaklarını öncelik verecek bir dönemi başlattıklarını ve bu dönemi ‘tek tek nakış gibi işleyerek’ bu başarılara gelindiğini açıkladı.

"HEM YEKA HEM DE YERLİ KÖMÜR İHALELERİMİZ DEVAM EDECEK"

Bakan Albayrak, ikinci bir rüzgar santrali ihalesi ile ilgili ne düşünüldüğü sorusuna, ‘Bunu biz zaten hem güneşte hem rüzgarda YEKA modeliyle gösterdik. Bundan sonraki dönemde bu YEKA modeliyle ilgili süreci ilerleteceğiz. Türkiye'nin bir ucundan taşımaktan ziyade, kaynağından üretim ve tüketimi de destekleyecek biçimde yerli ve yenilenebilir hem güneş hem rüzgar hem de yerli kömür konusunda önümüzdeki zamanlarda hem YEKA hem de yerli kömür ihalelerimiz tabii ki sürdürülecek.’ dedi.