Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın yerli ve milli enerji kaynaklarının çoğaltılmasına yönelik projesi, AK Parti tarafından bir rapor hazırlanarak destek verildi.

YERLİ VE MİLLİ ENERJİDE 6 ÖNEMLİ HAMLE

Ekonomi yönetimi tarafından, ‘Yerli Enerjide YEKA Hamlesi’ adı altında hazırlanan raporda yerli ve milli enerji sektöründe 6 önemli hamle üzerine dikkatler çekildi. Bu doğrultuda enerji faturası aşağı indirilerek, kişi başına denk gelen enerji tüketim oranı yükselecek, YEKA'ya teknoloji yatırımı ihracatını üst düzeye çıkaracak, dışa bağımlılık ciddi oranda azalacak, yenilenebilir enerjinin ekonomiye getirisi en yükseğe çıkarılacak ve enerji yatırımları büyüyerek ilerleyecek.

AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz öncülüğünde düzenlenen raporda, AK Parti'nin yeni dönemde planladığı enerji politikaları ele alındı.

Edinilen bilgilere göre, başta Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) olmak üzere sektöre yönelik ilerlemelerin ele alındığı raporda hedefler belirlendi ve şu tespitler ortaya konuldu:

  • YEKA ile yerli üretim artıyor
  • Kişi başına düşen elektrik miktarı artıyor
  • Yerli kadrolar deneyim kazanarak uzmanlaşacak
  • Dışa bağımlılık ciddi oranda azalacak
  • İhracata büyük katkı sağlayacak