Borsa İstanbul Başkanı Karadağ, Blockchain teknolojisini kullanacak Borsa İstanbul’un kendi kripto para birimi BISTcoin üzerinde durduklarını ifade etti. Karadağ, kripto para birimlerinin Borsa İstanbul’da işlem görmesinin söz konusu olup olamayacağı sorusuna, “Olabilir, ama mevcut kripto paralar değil. Mevcut paralarda dayanak varlık olmadığı için manipülasyona açık” şeklinde yanıt verdi.

Borsa İstanbul’un kendi kripto para birimi “BISTcoin” üzerinde çalıştığını ifade eden Karadağ, “Blockchain teknolojisini kullanacak ve bir dayanak varlığı olan kripto paralar üzerinde çalışıyoruz. Adı BISTcoin olabilir” açıklamasını yaptı.

Diğer yandan, GMO İnternet Group adlı şirketten yapılan açıklamada, 2018'in mart ayından itibaren 4 bin çalışana maaşlarının 100 bin yenlik (yaklaşık 870 dolar) kısmının kripto para birimi ile ödeme seçeneği sunulacağı belirtildi. Sanal para birimi ile ödemenin işveren ve çalışan arasında karşılıklı rızaya dayalı yapılacağı vurgulanan açıklamada, Bitcoin ile yapılan ödemenin bu yönüyle ülke yasalarına uygun olduğu kaydedildi

Kararın, Bitcoin’in benimsenmesini teşvik amacı taşıdığı ifade edildi. Birkaç gün önce değeri 19 bin dolara kadar yükselen sanal para birimi Bitcoin, ABD’nin Chicago kentindeki CBOE borsasında “XBT” koduyla işlem görmeye başlamıştı. Piyasa değeri 280 milyar doların üzerine çıkan Bitcoin, uluslararası ilaç firması Pfizer ve ABD'li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon gibi dev firmaları geride bırakıyor. Dünya genelinde bin 200'e yakın diğer sanal para birimlerinin toplam piyasa değeri ise yaklaşık 400 milyar seviyesinde bulunuyor.