Yeni okul servisi yönetmeliği son dakika açıklandı. Yeni okul servis araçları düzenlemesi bakanlar tarafından açıklandı. Son dakika olarak açıklanan servis yönetmeliğinde özellikle de okul servisi şoförlerini ilgilendiren kurallar mevcut. Yeni servis uygulaması için bugün bir araya gelen 4 bakanlık, yeni kaideleri açıkladı. 

Bu açıklama akabinde servis şoförlerinde bulunması gereken yönetmelik ve kaideler de belirlendi. 

4 BAKANLIĞIN ORTAK ÇALIŞMASI İLE BELİRLENDİ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Okul Servis Araçları Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı"nda açıklamalarda bulundular. Açıklanan servis şoförleri için katı kaideler bulunup uyulmaması durumunda da ağır czaların uygulanacağı belirtildi. Servis araçlarında araç takip sistemi ve emniyet kemeri zorunlu hale getirilirken, şoförler hekimden her yıl rapor alacak. Soruşturmalar da şoförlüğe engel sayılacak. MEB okul servis şoförü sertifikası verecek.  

OKUL SERVİSLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KURALLARI

Bakanların bir araya gelip sonrasında  daypatığı açıklamar belirendi. Yapılan açıklamaya göre yeni Servis Araçları Yönetmeliği'nde yer alan düzenlemeler şunlar: Araç takip sistemi zorunlu hale getirildi,Şoföre hekimden her yıl rapor şartı getirildi. Denetim için komisyonlar kurulacak ve komisyonda öğretmen ve veliler olacak. Denetim görevi İçişleri Bakanlığı'nda olacak.- Kovuşturma ve soruşturmalar şoförlüğe engel sayılacak. Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek.Üç noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk zorunlu hale getirildi.

Bakanlar yeni yönetmeliğe ilişkin açıklamalarda bulundu ve Okul Servis Araçları Yönetmeliği, bakanlar Arslan, Sayan, Soylu ve Yılmaz tarafından imzalandı. Bakanlar burada yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: Sektör ne kadar sağlıklı çalışırsa, ne kadar işini aksatmadan yerine getirirse biz memnun olduğumuz gibi onlar memnun olacaklar, veliler de kaliteli hizmetten dolayı onlara teşekkür edecekler. Bu işte sadece bakanlıkların değil; mülki idare, veliler, okul aile birlikleri, okul idareleri, servisciler, sürücüler ve rehberlerin ekip anlayışıyla bu işin parçası olduğunu düşünüp, ekip anlayışıyla hareket etmeleriyle çok daha sağlıklı, çok daha güzel hizmet verebilir hale geleceğiz.Amacımız kimseyi mağdur etmeden, sağlıklı bir yapı oluşturmaktı. O yüzden bazı çalışmalar hemen yapıldı, bazılarına zaman tanındı. Amaç, bir an önce en iyi hizmeti vermek ve bu hizmeti alırken de kimseyi mağdur etmemekti. Bu anlamda yol aldık. Yönetmeliği yapmak yetmez, önemli olan yönetmeliğin sağlıklı bir şekilde çalışması. Bu konuda gerek bizim bakanlığın gerek üç bakanlığın hem taşra teşkilatlarının hem mülki idarenin hem ailerin takibi önemli. Bizim kadar onlar da takip ederse, çok sağlıklı bir yapıyla bu hizmeti verebiliriz.