4 yıldır hiç alım yapılmayan İş ve Meslek Danışmanı adayları, yeni bakandan müjdeli bir haber bekliyorlar. 2011 yılında ilk defa, AB uyum yasaları çerçevesinde alınan İş ve Meslek Danışmanı adayları, 4 seneden beri yeni alım için bekliyorlar. Türkiye'de,İş ve Meslek danışmanı alımı, Türkiye'de ilk kez 2011 senesinde yapıldı. AB ile uyum yasaları çerçevesinde, ilk 6 sınavda, sınavda başarı gösteren tüm adaylar 2013 Nisan ayına kadar eksiksiz olarak atamaları gerçekleştirildi. Ama 2013 Nisan ayından şimdiye kadar, geldiğimiz 2017 Temmuz ayına kadar bir tek atama bile gerçekleştirilmedi. Buna karşılık sınav yapmaya yetkili 4 üniversitede toplam 45 kez İş ve Meslek Danışmanlığı sınavları oldu.

Atamaların olmamasına rağmen gerçekleştirilen bu sınavlar sebebiyle çok sayıda aday sertifikasıyla birlikte insanlara umut da dağıtılmış oldu. Geçen hafta İŞKUR Genel Müdürlüğü, kurum personeli içerisinden İş ve Meslek Danışmanı alınacağını haber verini alan adaylar heyecanlı bir bekleyiş içine girdiler.

Bundan önce Bakanlık, 3000 İMD alımı için Maliye Bakanlığına başvurmuş fakat sonrasında bir daha haber çıkmamıştı. 4 senenin sonunda İş ve Meslek Danışmanı adayları, yeni bakandan sevindirici bir haber bekliyorlar.