Türk şirketlerinin yabancılar ile alakadarlığı sürmeye devam ediyor. Son zamanlarda özellik ile orta boy şirketlere yoğunlaşmış olan ilgi ve alaka bu kez İrlanda'dan İzmir'e uzanmış oldu. 1952 senesinde İrlanda'nın başkenti Belfast'ta kurulmuş olan Devenish, İrlanda, İngiltere ve Kuzey Amerika dışarısındaki ilk yatırımı ülkemizde yapmış oldu. Yem Vit'in yüzde 50'sini satın almış olan firma, hem ülkemizde büyümeyi hem de çevre devletlerde etkinliğinin artırmasını hedeflemekte.

Devenish'in İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti’nin, Kuzey Amerika ve Afrika'da tesisleri de yer alıyor. Firma bu tesislerin tarım sektörlerinde bulunan amaçla ekipmanlar ve hayvancılık sektörünün yönelik yem mahsulleri imal ediliyor. Firma 40'ın üstünde devlete ihracat gerçekleştirmekte.

DEVASA ÜRETİMİ BULUNUYOR

1987 senesinde İzmir'de kurulmakta olan Yem Vit ise bir aile firmasıdır. Büyükbaş, küçükbaş ve balık gruplarının da yem katkısı mahsulleri üretilmeye devam ediyor ve aynı vakitte dağıtıcı firma şekli ile etkinlik göstermekte. Kendi alanında ülkemizde önde gelen şirketlerinin arasında gösterilmekte olan firmalarının aylık ortalama yem katkı maddesi imalatı ise 600 bin ton civarlarında bulunmaktaydı.

2014 senesinden itibaren ihracata başlamış olan Yem Vit'in öncelik olarak pazarın Afrika. Bu durumun yanı sıra Rusya ve Türki Cumhuriyetler’e de ihracat yaptığı biliniyor.