Rabo bank güncellenen piyasa paralarının hakkında analizci olan Piotr Matys, “Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın kongrede gerçekleştirmiş olduğu sunumu, TL’nin seyrini büyük oranda belirleyecek.” diye ifade etti.

“DOLAR – TL YUKARI SEYRETMESİ İÇİN BİR SİNYAL OLACAKTIR”

Piotr Matys, “Eğer Amerika Birleşik Devletler'nde 10 sene vadeli faizinin, Janet Yellen'ın açıklamalarının ardından, yüzde 2,4210 olan 11 Mayıs 2017 zirvesini yükseğe doğru kırmasının takdirinde, Dolar ve Türk Lirası için kısa vadede yukarıya yönelik bir sinyal olacaktır.” diye ifade etti.

“YETERLİ SERTLİKTE GERİ ÇEKİLME OLMADI”

Piotr Matys, “Geçen haftanın ralliden kaynaklanmış olan kısa vadeli yukarı yönlü beklentisini kırmak amacıyla son zirveden beri Dolar ve Türk Lirası'da yeterli kuvvette bir geri çekilme durumu olmadı.” şeklinde görüşlerini belirtti.

DOLAR, 11 TEMMUZ SALI GÜNÜ SAAT 17:00'DE

Dolar, 11 Temmuz Salı günü itibariyle alış fiyatı 3.6220 TL’den, satış fiyatı ise 3.6223 TL’den işlem görürken Euro, alış fiyatı 4.1320 TL, satış fiyatı 4.1326 TL’den işlem görmeye başladı.

DOLAR GEÇEN HAFTAYI BÜYÜK ARTIŞ İLE KAPATMIŞTI

Geçtiğimiz haftaya 3.51 ile başlamış olan dolar kuru, yurtdışı tarafındaki pozitif oranların etkisi ve küresel merkez bankalarının aktif ve agresif tavır benimsemesi üzerine başlamaları ile kademeli olarak artışa geçerek haftayı 3.62 TL’den kapatmıştı.