Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin rekor bir fiyatla sonuçlanması enerji piyasalarında olumlu karşılandı. Uzmanlar, ihale sonrasındaki süreç için Türkiye hem dünyanın dev firmalarıyla iş ortaklığının gelişmesi yönünde, hem de ilerleyen seneler için ciddi kazançlar elde edeceğini düşünüyorlar.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu yaptığı konuşmada, proje içeriğinde kurulumların 2019 yılından sonra başlayacağını söyleyerek ‘Bu şekilde ilk defa 2021 yılında 1000 MW kurulu güç bitmiş olur. 2021 yılından sonra her sene 400 MW gücünde rüzgar türbini üretiminin değerlendirilmesine dair yeni rüzgar projeleri de rüzgar türbini ihracatı da gündemde yerini alacaktır. Bu doğrultuda Türkiye'de alternatif enerji kaynaklarının kullanım oranlarında artış sağlanacak.’ açıklamasını yaptı.

FİYATLAR ABD'DEN UCUZ

Kumbaroğlu konuşmasına şöyle devam etti: ‘ABD Enerji Bilgi İdaresi EIA, ABD'de 2022 senesinde harekete geçecek bir rüzgar türbininin üretim maliyetinin 4.3-7.6 cent/kWh aralığında olacağı yönünde açıklama yapmıştı. Ağırlıklı ortalaması 5.6 cent/kWh. ABD'de rüzgar enerjisine yönelik vergi istisnasına bakılırsa bu aralık 3.2-6.4 cent/kWh. Bu rakamları Türkiye'deki ihalede ortaya çıkan 3.48 cent/kWh fiyatıyla karşılaştırdığımızda Türkiye'de rüzgar enerjisinin ABD'den daha ucuz olacağı bilgisine ulaşabiliriz.’