Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının rüzgar enerjisinde bin megavatlık kapasite kurulmasını oluşturacak Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine, 4 Alman şirketin dışında Amerika, Çin, Danimarka merkezli ve rüzgar türbini üretiminde dünyada ilk 10'da bulunan şirketlerin yer aldığı 8 konsorsiyum teklif verdi.

AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Rüzgar YEKA ihalesi için son tekliflerin alınma zamanı, bugün saat 12.00 itibarıyla bitti.

Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi kurulması için gerçekleştirilecek ihaleye, 4 Alman şirketi Türk ortaklarıyla konsorsiyum olarak teklif verdi.

Öte yandan, dünyada ilk 10'da bulunan Amerika, Çin ve Danimarka merkezli rüzgar türbini üreticisi şirketler de Türk ortaklarıyla ihaleye girmek üzere tekliflerini sundu.

İhaleye, teklif veren konsorsiyumlar şu şekilde:

- Vestas (Danimarka) - Enerjisa

- General Electric (GE- Amerika) - Fina Enerji

- Goldwind (Çin) - Akfen Holding - Beyçelik

- Siemens (Almanya) - Türkerler- Kalyon

- Enercon (Almanya) - Polat Enerji - Limak Enerji

- Nordex (Almanya) - İklim Elektrik Yatırım - MKS Marmara - Zorlu Enerji

- MingYang (Çin) - İlk İnşaat

- Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri (Almanya) - IC İçtaş Enerji

İhalenin, ağustos ayı içinde yapılması öngörülüyor. Rüzgar YEKA projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın daha evvel "Türkiye'yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getireceğiz" açıklamasının ikinci ayağı olarak tanımlanıyor.