Türkiye'nin geleceği hakkında şüphe duymayan küresel güçler, dün meydana gelen rüzgâr santrali ihalesinde birleri ile sıkı sıkıya mücadele ettiler. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla milli enerjiye geçişi sağlamak için ortaya çıkardığı modelle yapılan ihalede dünya rekoru gerçekleşti. Türkiye'nin enerji maliyetlerini en aza indirecek ihaleyle 1 milyar dolarlık yatırım ve 4 bine yakın istihdamın önü açıldı.

DÜNYA REKORU GERÇEKLEŞTİ

İhale sonuçlandıktan sonra basın açıklaması gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, mücadeleyi Alman şirketi Siemens'in kazanmasının bölge ve dünyaya önemli mesajlar vereceğini belirterek ‘ Türkiye ve Almanya'nın 200 senelik tarihsel ortaklığı göz önüne alınırsa, bu sonucun Türkiye-Almanya ilişkilerine ciddi katkılar sağlayacağı düşüncesindeyim. Hedeflerimizi yüksek tutuyoruz. Tüm Türkiye, 80 milyon olarak gurur duyacağımız bu tabloda en büyük pay 15 yıllık iktidarı ve liderliği içerisinde, Türkiye'yi bu seviyeye çıkaran Cumhurbaşkanımızındır’ dedi.

2019'DA SİSTEME DAHİL OLACAK

Bakan Albayrak, güneş enerjisinde ilk yerli üretim panellerini 2018 senesi bitmeden devreye almayı düşündüklerini söyleyerek ‘İnşallah 2019 yılı başına kadar da yerli üretim rüzgâr türbinlerimizi sisteme dahil edeceğiz" açıklamasını yaptı.