Çanakkale'de Ramazan'ın gelmesi  balık tezgahlarını da etkiledi. Denizde gırgırların avlanma yasağı ve Ramazan nedeniyle balık pazarında, tezgahlar boş kaldı.

Balık pazarında esnaf, satışların Ramazan ayından sonra tekrar eski seviysine çıkmasını bekliyor. Satışların düşük olması nedeniyle de Ramazan ayında kimi balıkçılar dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı.

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, "15 Nisan'da avlanma yasağı trol ve gırgırlara sınırlıydı. Onun haricinde 15 Nisan-15 Mayıs tarihlerinde boğazda çevirme ağlar ile avlanmak yasaktı. Durumun böyle olmasına karşın diğer avcılık metotlarıyla balık üretimi ve balık avcılığında bir problem yok. Sezonda daha da iyi hale geleceğini umut ediyorum.

BALIK VAR ALICI YOK

Deniz oldukça bereketli ancak, insanlar yaz mevsiminde olmamız nedeniyle, bir de ramazan nedeniyle balık tüketiminden insanlar kaçınıyorlar. Ramazan bile olsa balık vücuda en yararlı, doğal gıda. Ben ona karşın insanların neredeyse tek doğal gıdamız durumunda yer alan balığı tüketmelerini şiddetle öneriyorum. Büyük bir ihtimalle insanlar bayram sonrası tekrar balığa yönelecekler" diye konuştu.

Balık pazarında, sardalya 10, karagöz 30, mezgit 35, levrek 30, yeşil istavrit 25, izmarit 15, karides 30, kupa 20 liradan alıcı buluyor.