İç pazarda sıkıntılar yaşamasına rağmen, otomotiv sektöründe Temmuz ayında hızlı bir yükseliş görülüyor ve ihracatta rekor kırmaya devam ediyor.

YÜZDE 41’LİK ARTIŞ

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) hesaplamaları göz önüne alınırsa, otomotiv sektöründe Temmuz ayı ihracatı geçen senenin aynı ayına göre yüzde 41.1’lik yükselme ile 2 milyar 434 milyon dolar oldu. Endüstrinin ülke toplam ihracatındaki payı, Temmuz ayında daha da çıkarak yüzde 21,2’ye ulaştı. Bu artış yan sanayide de işlerin artmasını sağladı.

2017’nin ilk yarısında, otomotiv sektörünün toplam ihracatı, geçen seneye nazaran yüzde 22’lik yükselme göstererek 14.5 milyar düzeyine çıktı. Tedarik sanayinin bu rakamda payı ise 4.7 milyar dolar olarak hesaplandı.

TATİLİ ÖTELEDİLER

Temmuz ayı yan sanayi rakamlarının belirtilmemesine rağmen ihracatta görülen artış otomotiv yan sanayinin de çalışmalarında hızlı artış olmasını sağladı. İşlerin çok iyi olması bazı firmaların tatilleri ötelemelerine neden oldu.

2016 Ekim ayından şimdiye kadar üst üste 10 aydır 2 milyar dolardan daha fazla ihracatta bulunan sektörün, 2017 Ocak Temmuz arası ihracatı da yaklaşık yüzde 25 yükselmeyle 16 milyar 789 milyon dolarlık hareketlenme gerçekleşti.