Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, yabancı yatırımcıların bu sene getirdikleri paraların geçmiş üç senede getirdikleri paranın toplamından daha yüksel olduğunu söyledi. Leblebici, ‘Yabancı yatırımcılar için Türk lirası ve Türk piyasaları daha güvenilir ve daha cazip olmaya devam ediyor.’ dedi.

Birliğin bankacılık alanındaki gelişmelere yönelik basın toplantısı TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ümit Leblebici ve Genel Sekreter Ekrem Keskin'in iştirak etmesi ile yapıldı.

Basın mensupları tarafından kendisine sorulan sorularını cevaplayan Ümit Leblebici, mevduat ve kredi faizlerinin düşmesine dair gelen sorulara ‘Kredilerdeki genişlemenin kaynakta bir baskıya neden olduğu biliniyor. Ancak paranın bir dolaşım hızı mevcut. Bu hız her bankada aynı değildir. Zira bir süre sonra mevduattaki yüksek faizlerden aşağıya inişi görmeye başlayacağız. Aslında başladığımızı da düşünüyorum. Enflasyonla birlikte daha da inme olacaktır." açıklamasını yaptı.

Leblebici, 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 8'e yakın bir enflasyonun görüleceğini, enflasyondaki düşmeyle birlikte faizlerinde de genel işleyişin buraya doğru olacağını söyledi.