Borsa İstanbul'da, yabancı yatırımcılar geçtiğimiz mayıs ayında 151 milyon dolarlık bir alım yaptı.

Borsa İstanbul kaynaklarından derlenen bilgilere göre, borsada, mart ayındaki 48 milyon dolarlık satış haricinde aylık oranda yeni yıldan itibaren net alımlar gerçekleştiren yabancı yatırımcılar, mayıs aynı da 151 milyon dolarlık alımla kapattı.

Yabancı yatırımcının, mayıs ayındaki 151 milyon dolarlık alımlarıyla yeni yıldan bu zamana gerçekleştirdiği net alım tutarı 1 milyar 367 milyon dolara çıktı.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, geçtiğimiz ay yabancı yatırımcıların alışlarının desteği ile TL bazında yüzde 3,05, dolar bazında ise yüzde 3,75 çıkış gösterdi.

YABANCILAR MAYISTA EN ÇOK HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG HİSSESİ ALDI

Yabancı yatırımcılar 98 milyon dolarlık net bir alım yaparak geçtiğimiz ay en fazla Hacı Ömer Sabancı Holding hissesi alırken, en çok satışını gerçekleştirdikleri hisse senedi ise 84 milyon dolar ile Turkcell oldu.

Mayıs ayında yabancı yatırımcıların en fazla net alım gerçekleştiridiği hisse senetlerinde Hacı Ömer Sabancı Holding'i 73 milyon dolar ile Türk Hava Yolları, 54,4 milyon dolar ile Halkbank, 37,7 milyon dolar ile Vakıfbank ve 27,9 milyon dolar ile Kardemir  takip etti.

Yabancı yatırımcı tarafından Turkcell'den sonra mayıs ayında en çok satışın gerçekleştiği hisse senetleri ise 74,2 milyon dolar ile Koç Holding, 58,6 milyon dolar ile ASELSAN, 18,4 milyon dolar ile Sasa Polyester oldu.