Ülkemizde verem diğer adıyla tüberküloz tedavisi bedava ve başarı ile sonuçlandırılması, turist olarak verem hastalarını ülkemize çekmeye başladı.

BİRÇOK ÜLKEDEN VEREM TURİSTİ GELİYOR

Verem hastaları genellikle Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Gürcistan, Ukrayna, Afganistan, Afrika devletlerinden geliyor. Halen tedavi boyunca yabancı hastalardan 9’u, “süper mikrop” yani bilinen ilaca dirençli verem basiliyle hasta durumda.

“ÜÇ AYLIK ÖMRÜN KALDI”

Türkmenistanlı 39 yaşındaki Ahmet Ş. memleketinde doktora gittiğinde, aynı filmlerde olduğu gibi “Üç aylık ömrün kaldı” cümlesini duymuş.

Daha önce iki kez tedavi uygulanan fakat verem basili tüm ilaçlara karşı savunma geliştiren “süper mikroba” dönüşerek Ahmet, “Ağzımdan kan geliyordu.” dedi. Çaresiz halde akrabalarına sormaya başlamış. O arada bir arkadaşının Türkiye’de bedava verem tedavisi aldığını öğrenerek ülkemize gelmiş.

VEREM TEDAVİSİ BEDAVA

Onun tavsiyesiyle turist gibi İstanbul’a ulaştı. Yedikule Hastanesi’ne gitti. Muayenede verem olduğu ortaya çıktı. Hemen Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne sevki tamamlandı. 4.5 aydır tedavi uygulanan Ahmet Ş., “Bize burada çok iyi bakıyorlar. Tedavim güzel ilerliyor. Doktorlar iyi, yemekler süper. Her şey ücretsiz. Zaten verecek param da yok.” diyor.