Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Nisan 2017 Raporu açıklandı.

Açıklanan rapora göre, bireysel kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe alınanların sayısı senenin ilk çeyreğinde 2016'nın aynı zamanına oranla yüzde 3 artarak 511 bin kişi oldu.

Aynı sene içerisinde birden fazla takip kaydı bulunan kişilerin bir kez sayılmasıyla elde edilen bilgiler göz önünde bulunduğunda bireysel kredi borcu nedeniyle yasal takibe alınan kişi sayısı ilk 4 ayda 2016'nın aynı zamanına göre göre yüzde 1 artarak 262 bin kişi oldu.

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı ise aynı zamanda yüzde 4 azalarak 345 bin kişi oldu.

EKONOMİK GELİŞME, BORÇLARIDA KAPATIYOR

Ülkemizde son 15 yıldır düzenli olan istikrar ve ekonomi vatandaşın borçlarınıda rahatça kapatmasını sağlıyor. 2002 öncesinde yaşanan krizlerde borçlarını ödeyemeyen yüzlerce vatandaş iflas etmiş ve hayatları kararmıştı.

2002 sonrası gelen Ak Parti hükümeti ile birlikte ise yaşanan düzenli istikrar hem ekonomik anlamda bir kalkınma sağladı hem de halkın hayatında bir güven teşkil etti. Ve böylelikle halk borçlansa dahi bu borçlarını rahat bir biçimde ödedi.