Bankacılık sektöründe sıkça duyduğumuz vadeli hesap aslında bir mevduat hesabıdır. En kısa tanımıyla belirli bir süre boyunca paranızın sürekli getiri sağlayacağı, bu süre boyunca da vadeli hesaba yatırdığınız paraya dokunamamanıza neden olan sistemdir.

Peki vadeli hesap ile ilgili bilmemiz gereken incelikler nelerdir?

Vadeli Hesap Nedir? Faiz uygulanır mı?

Belirli bir vade içerisinde paranız değer kazanıyor ve vade sonunda paranızı hesabınızdan çekebiliyorsunuz. Vade süresi içerisinde paranızı çekerseniz paranıza değer katacak olan getirisinden mahrum kalmanıza neden olacaktır.

Ülkemizde bulunan devlet bankalarında ve özel bankalarda vadeli hesap açtırmak için çok fazla detaylı prosedürlere gerek yok. Hatta artık internet ve mobil bankacılık sayesinde bu platformlar üzerinden saniyeler içerisinde vadeli hesap açabiliyorsunuz.

Vadeli Hesapta Vade Süreleri ve Oranları Ne Kadar Oluyor?

Bu oranlar bankadan bankaya değişmektedir fakat vadeli hesaplarda uygulanan süreler ve oranlar genel olarak birbirine çok fazla yakındır. Bu durumda size en uygun bankayı seçmeniz sizin için daha iyi olur.

Vadeli Hesaplardan Kesinti Oluyor mu?

6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda ,

1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda , oranında stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Banka Vadeli Hesap Faiz Oranları Arasında En İyisi Hangisi?

Bu soruya verilebilecek herhangi bir doğru cevap yok. En başında belirttiğimiz gibi bankalar arasında genelde birbirine yakın oranlar kullanılıyor. Fakat kampanyaları, yeni hesap türlerini takip ederek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vadeli Hesap Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankalar arasında faiz oranları değişim göstermektedir fakat hesaplama şekli hepsinde aynı gerçekleşir. Örnek olarak anaparanız üzerinden yıllık yüzde 10 faiz alacaksınız bu durumda anaparanızın yüzde 10’nu hesaplayın çıkan sonucu da 12’ye bölerseniz bir ay boyunca vadeli hesapta kalacak olan paranızdan alacağınız faiz miktarını bulabilirsiniz

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın