Dünyada ki önde gelen yönetim danışmanlığı şirketlerinden The Boston Consulting Group (BCG) tarafından bu yıl on yedincisi yayınlanan 2017 Küresel Varlık Raporu’nun bildirisinde, kişilerin sahip olduğu toplam para yönünden sahip oldukları, tam anlamıyla uluslararası servet, geçtiğimiz sene yüzde 5.3 seviyesinde yükselerek, 166.5 trilyon dolara yaklaştı. Bildiride 2016 senesindeki servet gelişmenin temel sebebi olarak artan ekonomik genişleme ve dünyada ki birçok yerde hisse senedi pazarın uyguladığı kuvvetlendirdiği güç gösterisi.

ABD 1. SIRADA

98 devletin oranlarının yer verildiği bu senenin bildirisine nazaran dünya üzerindeki toplam oluşturulmasında yüzde 45’i, toplam ev rakamının yüzde 1’lik kesiminin gücünde yer alıyor. yüzde 1’lik bu kesim bu yıl yüzde 7’lik bir yükselmeyle 17,9 milyon eve denk düştü. Dünya zenginlerinin dev çoğunluğu ise yine Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik devletlerinde yer alıyor. Ekonomik çoğunluğu 1 milyon doları aşan toplam ev ısı listesinde ABD birinci sıradaki konumunu koruyor.

TÜRKİYE’DE 28 BİN MİLYONER EV

Türkiye’de ise 2016 senesinde milyoner ev rakamı yüzde 0.2 yükselmeyle 28 bine ulaştı. 2021 senesinde Türkiye’deki milyoner ev rakamı 61 bine ulaşacağı umut ediliyor.