Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'da yapımına devem edilmekte olan dünya üzerindeki en büyük olacak Üçüncü Havalimanı'nı dev kazanç elde edeceğini bildirdi, ' 'Amerika Birleşik Devleti'nden kalkmış olan uçak İstanbul'a gelerek, sonra Uzakdoğu'ya giderek işini tamamlayacak.'' diye ifade etti.

29 EKİM 2018’DE İLK UÇAK İNECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ''Hava alanlarımızda kullanılmakta olan her uçak para vermekte. Her yolcu devletimize bırakmış olduğu bir kaynak bulunuyor. Önümde ki sene şubat ayında uçak inebilir hale gelecek. Fakat 29 Ekim 2018'de 90 milyon yolcunun hizmetine açılacak ilk kısmın açılışını yapacağız.” ifadelerinde bulundu.

YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Havalimanı'nın bundan sonra hizmet veremeyeceğini, tesisin fuar merkezi olarak kullanacağını, yapılaşmaya iznin verilmeyeceğini dile getirdi.

ON SEKİZ SANİYEDE BİR UÇAK GEÇİYOR

Son on senede havayolu ile taşınmış yolcu rakamları her sene ortalama olarak yüzde yüzde 10.5 genişleme kaydederek 62 milyondan 174 milyona arttı.

Yurt içerisinde 2002'de iki merkezden 26 noktaya yalnızca Türk Hava Yollarının tarifeli sefer düzenledi ülkemizde, aradan geçmiş olan 15 senede, iç hatların 6 havayolu firması, 7 alandan toplam 55 noktada sefer yapılmakta.
Diğer taraftan, 2003'te yurt dışı yalnızca 60 uçuş noktasında sefer düzenlenirken Haziran ayı içerisinde 2017 sonu itibariyle bu rakamla toplam 295 nokta bulundu.

Türk hava sahalarından bu sene itibariyle ilk altı ay içerisinde gerçekleşmiş olan transit üst geçiş dahil uçuş rakamı, geçen sene aynı döneminde göre yüzde 0.8 artma kaydediyor, 863 bin 796'dan 870 bin 853'e arttı. Sözü edilen dönem içerisinde, ülkemiz hava sahasından aşağı yukarı her on sekiz saniyede bir uçak geçtiği kaydedildi.