Hazırlanan yeni taslağa göre; havayolu şirketleri 3500 kilometreden daha uzun uçuşlarda uçuş saatinin 2 katından daha fazla sürede yolcuları varış noktasına ulaştırılmadığı takdirde 300 Euro tazminat ödemek durumunda kalacak.

'Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik' taslağına göre yolcular uçuşları iptal olması durumunda iç hatlar için 100 Euro karşılığı, dış hat uçuşlarında ise gidiş mesafesine göre 200 Euro'dan 600 Euro'ya kadar TL cinsinden tazminat alabilecek.

TASLAK HAZIRLANDI

Gelen bilgilere göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 'Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik' taslağı hazırladı. Yeni taslak sektörün görüşlerine sunulurken geri dönüşlere göre şekillenerek yürürlüğe girmesi planlanıyor.


KISA GECİKMELERDE 50 EURO ÖDENECEK

Yeni taslakta yolcu hakları daha kapsamlı olurken tazminat rakamları da güncellendi. Hazırlanan taslağa göre havayolu şirketi, hareket saatinden itibaren iç hatlarda üç saat veya daha fazla sürede yolcuları son varış noktasına ulaştıramadığı takdirde 50 Euro tazminat ödeyecek. Dış hat uçuşlarında ise yolculara, bin 500 kilometre veya daha kısa tüm uçuşlar için üç saat ve daha fazla sürede ulaştırılamaması halinde 125 Euro'nun TL karşılığı ödenecek.