Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birçok kez gündeme taşıdığı "üç çocuk" projesine vergi desteği gelecek. Üçüncü çocuğa yüzde 5 olan vergi indirimi 10'a çıkarılacak. Engelliler ise "18 yaşa kadar çocuk sayılma" kuralı kaldıralacak. Engellilerin ailesine hayat boyu vergi indirimi sağlanacak.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Maliye Bakanı Naci Ağbal, Meclis'te duran Gelir Vergisi Kanun Tasarısı’yla alakalı bilgi verdi. Naci Ağbal, Gelir Vergisi ile Kurumlar Vergisi yasasında bir araya getirilecek şeklinde güncel bir plan yapıldığını açıkladı.

VATANDAŞ BU DURUMDA FAYDA GÖRECEK

Bakan Ağbal, yapılan planı söylerken söze giren Yıldırım, "Burada vatandaşın faydası ne? Yasa çıktığında vatandaş ne kazanacak?”  dedi. Ağbal da bunun üzerine güncellemenin ekonomik yükselmeye olumlu artış sağlayacak, yatırımları artıracak, üretim ve iş imkânlarını kuvvetlendirecek adımlar bulunduğunu belirterek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, vatandaşın hayatına dokunacak çalışmalara üç çocuk ve engellilere yönelik güncellemeyi örnek gösterdi. Buna göre üç çocuğu olanlara uygulanmakta olan kazanç vergisi indirimi 10'a çıkarılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "üç çocuk" projesine de destek verilmiş olacak.

ÖMÜR BOYU FAYDALANACAKLAR

Yasaya göre engelliler de 18 yaşına kadar çocuk sayılıyordu. Üniversiteye kazananlar ve eğitim görenler 25 yaşa çıkıyordu. Düzenlemeyle engelli çocuklar için yaş sınırı kaldırılarak aileler de kazanç vergisi indirimli ücretlerden hayat boyu faydalanacak.