Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, canlı hayvan, buğday, karkas et, arpa ve mısır ithalatı amacı ile gümrük vergilerinde indirime gidilmesinin ardından buğday ve arpada piyasası durduğunu söyleyerek, "Dıştan gelen bir mal yok. Vergileri düşürme isteğiniz bile, bu söylem dahi yetti ve arttı. O kadar tarihsiz bir söylem oldu ki bu şu an tüccarlar pazara girmemekte, imalatçı tedirgin ve bazı alanlarında şu an alım ve satım durduruldu." dile getirdi.

"İthalat bu iş için en kolay kısmı ve tarafıdır. Geçici bir sonuçtur." diyen Şemsi Bayraktar, "İthalat kısa vadelerde belli oranda ücretleri düşürecektir fakat tarımsal üretimde de büyük darbe vurabilir. Ücretler daha sonra tekrardan yükselişe geçer." dile getirdi.

HAZİRANDA EN ÇOK DÜŞEN KİRAZ OLDU

Diğer taraftan Türkiye Ziraat Odaları Birliği başkanı tarafından ramazan ayı döneminde ve haziran ayı ile alakalı gıda malları ücret dönüşümü de bilgi verdi.

Buna göre ramazan ayında, market ücreti en çok artarak malların yüzde 23.46 ile salatalık, en çok düşen mallar arasında ise yüzde 46.77 ile kiraz yer aldı.